2005 Annual Shooting Awards

The 2005 annual club shooting competition trophies for all disciplines were presented immediately following the club's Annual General Meeting (AGM).

Congratulations to all members who won and particularly to all members who took part. These are competitions held internally within the club; however, club members also enter other competitions held externally with other clubs and regions throughout the year.

Please talk to your pistol captain, rifle captain or club secretary Patrick Twomey for more information if you would like to enter shooting competitions.

Past winners will tell you, to stand a better chance at winning these internal competitions, start entering early. You can enter at any time during the calendar year.

There is no limit to the number you can enter, subject to entry conditions, which vary depending on the specific competition - i.e. some are for novices only, some are for women only.

Shooting in a competition is a very good way to learn and put into practise the disciplines needed for top notch shooting. Pistol, target rifle, gallery rifle and sporting rifle all take slightly different skills, so by entering two, three or more categories, you can double or treble your chance of hosting a trophy at home for a year.

Trophies are 'travelling trophies', so the winner keeps them temporarily for one year and then returns it to the club so that it can be engraved with the name of the next year's winner.

The 2005 awards are as follows:

External Pistol Competitions for 2005

ORA Winter 10m Air Pistol 2005, Oxford Rifle Association (ORA) Div.3, Patrick Twomey.

ORA Winter 20yd Air Pistol 2005, Oxford Rifle Association (ORA), Div.4, Clive Hawkins.

ORA Summer 10m Pistol League 2005, ORA Div.3, Emily Harbour.

ORA Summer 10m Pistol League 2005, ORA Div.4, Colin Cook.

ORA Summer 10m Pistol League 2005, ORA Div.6, John Bazin.

ORA Summer 20yd Pistol League 2005, ORA Div.3, Martin Finke.

ORA Summer 2005 Shoot-Off, 10m Tankard, ORA, Emily Harbour.


Internal Pistol Competitions for 2005

Junior Pistol Champion - Winning the Junior Pistol Cup was won by Lois Turton (2004 winner was Charlie Baker).

Ladies Pistol Champion - Winning The Diamond Jubilee cup was won by Emily Harbour (Emily was also the 2004 winner).

Novice Pistol Champion - Winning The The Chinnor Cup was won by Callum MacKenzie (2003 winner was George East).

Pistol Champion - Winning The Pistol Cup was won by Patrick Twomey (Patrick was also the 2004 winner).

Pistol Own Start - Winning The Alan Smith Cup was Colin Cook (2004 winner was Clive Hawkins).

Pistol Rapid Fire - Winning The Tustin Challenge Cup was Shaun Twomey (2003 winner was Patrick Twomey).

Black Powder Pistol Champion - Winning the Black Powder Revolver Cup was Ian Meikle (Ian was also the 2004 winner).


Mixed Discipline Competition for 2005

Club Champion - Winning the Michael Smith Cup, is Patrick Twomey (2004 winner was Shaun Twomey).
 

External Rifle Competitions for 2005

City of London, Winter League, Div.7, Winners: Simon Bingham, Patrick Caroe, Bryon Grace, Shaun Twomey.

Oxfordshire Rifle Association (ORA), Winter League, Div.6, Winners: Allan Shriver, Mike Thurston, Shaun Twomey, Paul Bloom.

ORA, Summer League 50m, Div.3, Winners: Bryon Grace, Pete Bell, Cyril Parslow.

ORA, Summer Meeting, 'Double Dewar' (50m and 100yds), D Class, Winner: Cyril Parslow.

BCRA, Autumn Meeting, D Class, Winner: Paul Bloom (in his first outdoor shoot).
  (Buckinghamshire County Rifle Ass'n)


Internal Rifle Competitions for 2005

Junior Challenge Trophy - Winning The Tustin Juniors Cup is Callum MacKenzie (2004 winner was George East).

Ladies Rifle Champion for the Ladies Rose Bowl - No Entry.
Note: C'mon all you lady members, why not try for this cup in the 2006 comps?!

Novice Rifle - Winning The Frank Firth Cup is Paul Bloom (2004 winner was Patrick Twomey).

NSRA Challenge Trophy - Winning The NSRA Challenge Trophy is Shaun Twomey (2004 winner was also Shaun).

Sporting Rifle Precision Off-Hand - Winning the Sporting Rifle Precision Cup is Alex Caines (2004 winner was Henry Baker).

Sporting Rifle Rapid Off-Hand - Winning The Sporting Rifle Cup is Colin Cook (2004 winner was Henry Baker).

The Jubilee Cup - Winning The Alan Ede Jubilee Cup is Paul Bloom (2004 winner was Stuart Roberts).

Rifle Knock-Out - Winning The Freeman Bass Cup is Shaun Twomey (there were no 2004 entries).

Senior Challenge Cup - Winning The Fanshawe Cup is Allan Shriver (2004 winner was Bryon Grace).

Gallery Rifle - Winning The Gallery Rifle Cup is Mike Broadhurst (2004 winner was also Mike).


Again, congratulations to all winners and participants, and good luck to all for the coming year's comps.

REMEMBER - Although most members wait until the last month or two of the year to start shooting entries for these competitions, you may well fare better if you start earlier - i.e. at any time during that calendar year.

Take me back to the homepage from here